Extensie coaxială pentru evacuarea condensului din coșul de fum, diametru 60/100 mm, lungime 1000 mm
Această extensie este destinată sistemelor de coș coaxial pentru cazane în condensație și este echipată cu o conexiune de tip "tată/mamă", ceea ce simplifică montajul și asigură o etanșeitate fiabilă. Lungimea produsului este de 1 metru, permițând adaptarea sistemului la diferite condiții de instalare.
Caracteristicile extensiei pentru coș coaxial de condensație
Cazanele în condensație funcționează pe principiul utilizării profunde a căldurii: folosesc energia condensării vaporilor de apă conținuți în produsele de ardere. Aceasta duce la scăderea temperaturii gazelor evacuate și la formarea de condens, ceea ce impune cerințe speciale pentru materialele sistemului de coș.
Rezistență la condens – tubul interior este realizat dintr-un aliaj de aluminiu, rezistent la condensul acid, prevenind deteriorarea și prelungind durata de viață a sistemului.
Etanșeitate – garniturile din silicon rezistente la căldură asigură protecția împotriva scurgerilor de condens și gaze arse.
Rezistență la coroziune – materialele coșului sunt special concepute pentru a funcționa în condiții de umiditate ridicată, eliminând riscul de rugină și deteriorare.
Optimizarea eficienței – preluarea aerului pentru ardere prin sistemul coaxial îl preîncălzește, reducând consumul de gaz și crescând eficiența cazanului.
Principiul de funcționare al coșului coaxial în cazanele în condensație
Sistemul coaxial îndeplinește două funcții principale:
- Pompă de aer pentru ardere – aerul este preluat prin canalul exterior, unde este preîncălzit datorită căldurii gazelor de ardere. Aceasta reduce costurile energetice pentru încălzirea aerului și crește eficiența cazanului.
- Evacuarea gazelor arse și a condensului – produsele de ardere sunt evacuate prin tubul interior, unde temperatura lor este mai scăzută decât în cazanele tradiționale, astfel că se formează condens, care este eliminat prin sistemul de drenaj.
Adițional:
- Scăderea temperaturii tubului exterior – permite montarea sigură a sistemului în spații rezidențiale, inclusiv în case din lemn.
- Minimizarea pierderilor de căldură – în sistemele verticale uneori se utilizează izolație suplimentară, îmbunătățind tirajul și prevenind înghețarea condensului pe timp de iarnă.
Setul de livrare și specificațiile tehnice
- Tip de conexiune: "tată/mamă"
- Lungime: 1 m
- Diametru exterior: 100 mm (oțel galvanizat, rezistent la factori externi)
- Diametru interior: 60 mm (aliaj de aluminiu, rezistent la condens acid)
- Etanșare: silicon rezistent la căldură
- Destinație: sisteme de coș coaxial pentru cazane în condensație
Avantajele utilizării: creșterea duratei de viață a coșului, siguranța funcționării sistemului, evacuarea eficientă a condensului și economisirea de gaz datorită creșterii eficienței cazanului.
Această extensie este o soluție fiabilă pentru coșurile coaxiale de condensație, asigurând durabilitate, etanșeitate și funcționarea stabilă a echipamentului de încălzire.
Tip: | Extensie |
Materialul corpului: | Oțel galvanizat |
Diametru cosului de fum, mm: | 60/100 |
Țara de origine brand: | Italia |
Tip de cazan: | In condensare |
Lungime, m: | 1,0 |